Strona główna » Jak być dobrze zorganizowaną mamą ?

Jak być dobrze zorganizowaną mamą ?

Autor: MelArtOwo.pl Data dodania: 12-11-2022
Pranie śpiochów, gotowanie zupki, karmienie, układanie do snu, przewijanie... Obowiązki przy małym dziecku wydają się nie mieć końca. Czasem tylko na te sprawy nie starcza doby, więc wiele młodych matek żyje w przekonaniu, że odtąd macierzyństwo to jedyne zadanie, któremu mogą się poświęcać.........................


alt
Jak być dobrze zorganizowaną mamą?
Pranie śpiochów, gotowanie zupki, karmienie, układanie do snu, przewijanie... Obowiązki przy małym dziecku wydają się nie mieć końca.
Czasem tylko na te sprawy nie starcza doby, więc wiele młodych matek żyje w przekonaniu, że odtąd macierzyństwo to jedyne zadanie, któremu mogą się poświęcać. To nieprawda - mama zawsze powinna pozostać kobietą, żoną, koleżanką, pracownikiem.
Jak to osiągnąć?

 

Na początek rewizja
Zacznij od analizy swojego dnia. Zapisz, co kolejno robisz i ile czasu na to poświęcasz. Nie pomijaj nawet (a może przede wszystkim) takich drobnostek, jak kilkuminutowe przerzucanie kanałów w telewizji, bo to właśnie takie nic niewnoszące czynności będziesz próbowała wyeliminować. Jeśli trudno ci ustalić jeden schemat (bo każdy dzień jest nieco inny), weź na warsztat to, co działo się wczoraj. Potem zastanów się, co mogłaś zrobić szybciej, ale ci się nie chciało. I co niepotrzebnie zajmowało twoją uwagę. Twierdzisz, że oglądanie śmiesznych filmików w internecie cię odstresowuje? Musisz zatem rozważyć, co wolisz: dotychczasową formę odskoczni od rzeczywistości i dalsze narzekanie, że nie masz czasu dla siebie czy porzucenie mało produktywnych rozrywek i zyskanie czasu na trening, kawę z przyjaciółką, relaks z dobrą książką.
Powiedz sobie, do czego dążysz
Powinnaś też ustalić priorytety oraz jasno określić swój cel. Tak - cel, nie cele. Jeśli będziesz próbować osiągnąć wiele rzeczy na raz, popadniesz tylko we frustrację i ostatecznie do niczego nie dojdziesz. Zacznij np. od pracy nad powrotem do własnej kobiecości. Ćwicz, używaj dobrych kosmetyków, nie przyzwyczajaj się zanadto do powyciąganego dresu. Dopiero potem zajmij się dbaniem o relacje ze znajomymi czy powrotem do pracy. Ustalanie priorytetów dotyczy nawet małych, codziennych czynności. Pranie śpioszków czy wizyta w sklepie z artykułami dla dzieci? Jeśli zakładasz maluchowi ostatnią czystą pieluszkę, to naturalnie najpierw to drugie.
Wykorzystuj nowoczesne gadżety
Postaw też na multizadaniowość. Nie chodzi nam bynajmniej o równoczesne karmienie mlekiem i telefoniczne umawianie się na wizytę u lekarza. Możesz natomiast dobrze wykorzystywać momenty, w których twoja pociecha słodko drzemie. Nic nie stoi na przeszkodzie, byś wtedy odpisała na kilka maili z pracy, popracowała zdalnie przez internet albo zajęła się gotowaniem. Pomoże ci w tym wiele współczesnych gadżetów stworzonych z myślą o lepszej organizacji pracy mamy. Zalicza się do nich elektroniczna niania, która doniesie nam np. o tym, że dziecko obudziło się i płacze. Innym jest tzw. babynest, czyli miękki otulacz, w którym możesz przenosić malucha w dowolne miejsce, nawet gdy śpi. Dziecko czuje się w nim niemal jak w czułych ramionach matki, grzecznie śpi, ty masz je na oku, ale możesz zająć się swoimi pracami.
 
Daj sobie pomóc!
Pamiętaj również... że dziecko ma ojca. Nie musisz wszystkiego robić sama. Nawet, jeśli wydaje ci się, że mężczyzna nie przewinie malucha tak sprawnie, jak zrobi to kobieta. Od samego początku dzielcie się obowiązkami. Z jednej strony ustalcie stały podział odnośnie wybranych czynności, ale z zastrzeżeniem, że w razie potrzeby jesteście elastyczni i sobie pomagacie. W końcu rodzina opiera się na relacjach partnerskich, prawda? Gracie do jednej bramki. Nie ma sensu gniewać się na męża, który danej nocy miał wstawać do dziecka, ale wyjątkowo zmęczony po pracy śpi kamiennym snem i nie reaguje na płacz brzdąca. Już wkrótce role mogą się odwrócić i to on wyręczy cię w twoim zobowiązaniu.
Na koniec jeszcze jedna cenna rada: staraj się być po prostu szczęśliwą mamą i zadowolonym z życia człowiekiem. Tak naprawdę jeśli osiągasz ten cel, nie liczy się, ile zadań i jak sprawnie realizujesz w ciągu dnia.

 


Przejdź do strony głównej
Sklep internetowy shopGold
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu